Ekonomi

Suudi ABD tahvil stoku 6 yılın en düşük seviyesinde

Suudi Arabistan, ABD Hazine tahvili getirilerini Haziran itibarıyla altı yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesinde tutuyor.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, krallığın haziran ayında elinde tuttuğu hazine bonosu miktarı mayıs ayına göre 3,2 milyar azalarak 108,1 milyar dolar oldu. Bu rakam geçen yılın sonunda 119,7 milyar dolardı. Bu düşüş üst üste üçüncü aylık düşüşe işaret ediyor.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısının elindeki tahvillerin büyüklüğündeki düşüş, petrol fiyatlarının geçen yılın en yüksek seviyelerinden düşmesi ve üretimdeki kesintiler nedeniyle bu yıl daha düşük ekonomik büyümeyle karşı karşıya kalmasından kaynaklanıyor.

Ülke, petrol gelirlerinin yanı sıra ekonomisini çeşitlendirmeyi amaçlayan yatırımlara da para akıtıyor.

Geçen yıl ülke, futbol, ​​golf ve araba çağırma hizmeti Uber’e yatırım yapan ve aynı zamanda krallıkta elektrikli araç üretimi gibi sektörleri başlatacak şirketler kuran 650 milyar dolarlık Varlık Fonu’na (PIF) para aktardı.

Abu Dhabi Commercial Bank baş ekonomisti Monica Malik, “Tarihsel olarak Suudi Arabistan rezervlerinin çoğunu ABD hazine tahvillerinde tutuyordu. Şimdi PIF ve Vision 2030 ile çok daha büyük bir yatırım çeşitlendirme stratejisine sahipler” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu