Teknoloji

5G ile Uçak Modu Tarih Yazıyor: Uçuşlarda İnternet Kullanılabilecek!

Avrupa Komitesi, havayollarının uçakta 5G ve diğer taşınabilir verileri aktarabileceğine karar verdi. Bu sayede yolcular artık akıllı telefonlarını uçak moduna almadan kullanabilecekler.

AB Komitesi 2008 yılında frekans bantlarını uçaklar için kesin olarak ayırmış ve bazı servislerin havada internet erişimi sunmasına izin vermiştir.

Bu hizmet hem yavaş hem de paha biçilmezdi. Yolcular için tek alternatif telefonlarını uçak moduna almak oldu. Ancak bu kuralın değişeceği belirtildi.

Yolcular artık uçuş sırasında akıllı telefonlarını uçak moduna almak veya tamamen kapatmak zorunda kalmayacak.

Kurallar nihayet yeni teknolojilerle değişiyor. Avrupa Birliği’ndeki havayolu yolcuları, uçuş sırasında telefonlarının tüm özelliklerini kullanabilecek.

Yeni kurallar 30 Haziran 2023 tarihinden itibaren uygulanacaktır.

Avrupa Kurulu, uçak modu kurallarını kaldırma kararı aldıklarını açıkladı. AB üye ülkelerinin 5G frekans bantlarını uçaklar için kullanılabilir hale getirmeleri için son tarih 30 Haziran 2023. Avrupa Komisyonu’na göre yeni sistem, 5G’nin sağladığı çok daha yüksek indirme hızlarından yararlanabilecek ve 100 Mbps’yi aşabilecek.

İngiliz Uçuş Güvenliği Komitesi Lideri Dai Whittingham’a göre telefonların otomatik uçuş kontrol sistemleri üzerinde büyük bir etkisi yok.

5G frekanslarının uçuşları etkileyebileceği ve hatta olası hatalı irtifa ölçümlerine yol açabileceği yönündeki endişelerin de asılsız olduğu belirtildi. Whittingham, 5G için farklı bir frekans aralığı ve ABD’de izin verilenden daha düşük güç ayarları olduğunu söylüyor.

Uçaklarda telefon kullanımının kısıtlanması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu